Stories & Reflections
Deidre O’Neill, 37 let, lékaÅ™ka, známá jako Edda
Jestliže nám zatelefonuje muž, jehož neznáme, popovídá si s námi, nic nenaznaÄuje, neÅ™íká nic zvláÅ¡tního, ale i tak se nám vÄ›nuje se vzácnou pozorností, jsme s to jít veÄer spát docela zamilované. Takové jsme, a není v tom nic pomí½leného – je v povaze ženy, že se snadno otevírá lásce.
PrávÄ› tato láska mne otevÅ™ela pro setkání s Matkou, když mi bylo devatenáct let. StejnÄ› tak stará byla Athéna, když se poprvé dostala do transu pÅ™i tanci. To ale bylo jediné, co jsme mÄ›ly spoleÄného – vÄ›k iniciace.
Ve vÅ¡em ostatním jsme se úplnÄ› a hluboce liÅ¡ily, zvláÅ¡Å¥ v tom, jak jsme jednaly s lidmi. Jako její uÄitelka jsem jí dávala ze sebe to nejlepÅ¡í, aby si mohla uspoÅ™ádat vnitÅ™ní hledání. Jako její pÅ™ítelkynÄ› – aÄkoli nevím jistÄ›, jestli tenhle cit opÄ›tovala – jsem se ji snažila důraznÄ› upozornit na fakt, že svÄ›t jeÅ¡tÄ› není pÅ™ipraven na zmÄ›ny, které chtÄ›la vyvolávat. Vzpomínám si, že jsem pár noci probdÄ›la, než jsem se rozhodla dovolit jí, aby jednala naprosto svobodnÄ› a Å¡la pouze za hlasem svého srdce.
Její hlavní problém spoÄíval v tom, že byla ženou dvaadvacátého století, která žila v jednadvacátém století – a vÅ¡em umožnila, aby si to uvÄ›domili. Zaplatila za to? Bezpochyby. Zaplatila by vÅ¡ak mnohem vyÅ¡Å¡í cenu, kdyby byla potlaÄila svou nezkrotnost. Byla by zahoÅ™klá, frustrovaná, ustaviÄnÄ› by se starala, “žco si pomyslí druzí”, ustaviÄnÄ› by Å™íkala “žpoÄkej, napÅ™ed musím vyÅ™eÅ¡it tyhlety záležitosti, pak se budu vÄ›novat sví½m snům”, ustaviÄnÄ› by si stěžovala, že “žideálních podmínek se nikdy nedoÄká”.
VÅ¡ichni hledají dokonalého uÄitele; ovÅ¡em uÄitelé jsou lidé, pÅ™estože jejich ponauÄení mohou bí½t božská – a právÄ› to druzí těžko pÅ™ijímají. Nesmíme si plést uÄitele s lekcí, rituál s extází, pÅ™enaÅ¡eÄe symbolu s vlastním symbolem. Tradice je spjata se setkáváním se silami života, a ne s osobami, které to pÅ™enáÅ¡ejí. Jsme vÅ¡ak slabí: prosíme Matku, aby nám poslala vůdce, zatímco ona posílá jen znamení na cestÄ›, kterou se musíme ubírat.
BÄ›da tÄ›m, kdo hledají pastí½Å™e, místo aby toužili po svobodÄ›! Setkání s vyÅ¡Å¡í energií je v dosahu každého ÄlovÄ›ka, vzdaluje se vÅ¡ak tÄ›m, kteÅ™í pÅ™evádÄ›jí svou odpovÄ›dnost na jiné. NáÅ¡ Äas na této zemi je posvátní½ a my musíme velebit každí½ okamžik.
Lidé úplnÄ› zapomnÄ›li, jak je to důležité: ba i církevní svátky se zmÄ›nily v pÅ™íležitost jít na pláž, do parku, jet lyžovat. Už nejsou žádné obÅ™ady. Už nedokážeme pÅ™emÄ›nit obyÄejní½ Äin v posvátní½ projev. PÅ™i vaÅ™ení si stěžujeme, že je to ztráta Äasu, místo abychom pÅ™eměňovali lásku v jídlo. Práci považujeme za boží prokletí, místo abychom se z užívání sví½ch schopností těšili a Å¡íÅ™ili jejich prostÅ™ednictvím energii Matky.
Athéna vynesla na povrch nesmírnÄ› bohatí½ svÄ›t, kterí½ vÅ¡ichni nosíme v duÅ¡i, ale neuvÄ›domila si, že lidé nejsou dosud pÅ™ipraveni pÅ™ijmout svou moc.
Když my, ženy, hledáme smysl života nebo cestu poznání, vždycky se ztotožňujeme s jedním ze ÄtyÅ™ klasickí½ch archetypů.
Panna (a teÄ nemám na mysli sexualitu) je ta, jejíž hledání pÅ™edpokládá naprostou nezávislost, a vÅ¡e, co se nauÄí, je plodem její schopnosti Äelit ví½zvám sama.
MuÄednice objevuje v bolesti, v odevzdání a v utrpení způsob, jak poznat sama sebe.
SvÄ›tice nalézá v bezmezné lásce, ve schopnosti dávat, a nic za to nechtít skuteÄní½ důvod své existence.
A koneÄnÄ› ÄŒarodÄ›jka jde za naprostí½m a neomezení½m potěšením – a tím ospravedlňuje vlastní existenci.
Athéna byla souÄasnÄ› vÅ¡emi ÄtyÅ™mi archetypy, zatímco my bychom si obvykle mÄ›li zvolit jen jednu z tÄ›chto ženskí½ch tradic.
Její chování můžeme samozÅ™ejmÄ› zdůvodnit tím, že vÅ¡ichni, kdo se dostávají do transu nebo extáze, ztrácejí kontakt s realitou. Není to pravda: hmotní½ a duchovní svÄ›t jsou totéž. Božské můžeme spatÅ™ovat v každém zrnku prachu, což nám nezabrání smí½t je vlhkou houbou. Božské nezmizí, ale promÄ›ní se v Äistí½ povrch.
Athéna si mÄ›la dávat vÄ›tÅ¡í pozor. Když tak uvažuji o životÄ› a smrti této své žákynÄ›, myslím, že bude lépe, když ponÄ›kud zmÄ›ním způsob vlastního jednání.
PÅ™íÅ¡tí kapitola bude on-line: 06.03.07
Drazí ÄtenáÅ™i, protože nehovoÅ™ím VaÅ¡ím jazykem, požádal jsem nakladatelství o pÅ™eklad komentářů a postÅ™ehů, které mi zde zanecháte. VaÅ¡e názory na mou novou knihu jsou pro mne velice důležité.
S láskou
Paulo Coelho